Göksun’da “Engelsiz Hayat” Toplantısı

Göksun Belediye Başkanlığı tarafından, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle “Engelsiz Hayat” toplantısı düzenlendi.

Göksun’da “Engelsiz Hayat” Toplantısı
Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, toplantıda yaptığı konuşmada, “Sadece özel günlerde değil zaman dilimi içerisindeki her günümüzde engellilerin yer almasını sağlamak, her gün engellileri hatırlamak, her gün onların önündeki engelleri ortadan kaldırmak, toplumsal hayatın her alanında var olmalarını sağlamak yerel yönetimler olarak bizim en önemli görevlerimizden biridir” dedi.

Göksun’da engelsiz bir hayat temin ve tesis etmek için mücadele verdiklerine işaret eden Başkan Aydın, şunları kaydetti:

“Biz toplumsal refleksle bu engel diye tabir edilen, düşünülen hususları ortadan kaldırmak suretiyle herkesin bu hayatta varoluşunu sağlamanın bir görev olduğunu biliyoruz, bugün de bunun için buradayız. Engellilerimizin içinde bulunduğu şartlarda mutlu olmalarını sağlamak demeyi istiyorum. Bunu sağlamak için verdiğimiz çabaya toplumsal yaşamda mutluluk diyoruz. Bugün Kanlıkavak Mahallesinde Hacı Mehmet kardeşimizle tanıştık. Kendisi engelli değil, engel tanımayan bir insan. Her ne kadar fiziken engelli gibi gözükse de hakikaten hayat dolu bir kardeşimiz. Kendisine ne olacağını soruduğumuz da, “elektrik mühendisi olacağım” dedi. Bu demektir ki Hacı Mehmet engel tanımıyor. Biz de Hacı Mehmet’in bu amacına, hedefine ulaşabilmesi için ona engel olacak hususları ortadan kaldıracağız. Bu insanları engelsiz bir şekilde yaşatmak engelsiz insanlar olarak bizim boynumuzun borcudur.”Engellilerin engelli olarak görülmemesi gerektiğini ve asıl engellinin onları engelli görenler olduğunu kaydeden Başkan Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim toplumumuzda bundan 15-20 yıl öncesinde belki de engelliler itilmiş, kakılmış veyahut engelli olduğunu düşünen insanlar o fiziki engellerin kendine rencide olduğunu düşünürken bugünün Türkiye’sinde engel diye bir şey tanınmıyor. Engelli arkadaşlarımız, kardeşlerimiz toplumun her alanında yer alabildiğini, şarkı söyleyebildiğini, şiir okuyabildiğini görüyoruz. Ayrıca diğer öğrencilerle aynı haklara, aynı ortamı paylaşmaya laik görülmesi ve o anlamda eğitilmesi de bugünün engellilerin engelsiz bir hayatla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Bu kardeşlerime her alanda olma gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ben engelleri tanımıyorum. Engelli kardeşlerimi de engelli olarak görmüyorum. Kim ki; onları küçük görüyorsa, engel gözü ile bakıyorsa asıl onlar engellidir. Engelli insan da demek istemiyorum. Bir bakıyorsunuz engelli dediğiniz insanın, engelsiz olan insandan 10 kat daha fazla aklını kullandığını görüyoruz.”

Başkan Aydın, toplantının sonunda ilk ve ortaokul çağındaki 4 öğrenciye tekerlekli sandalye hediye etti.

Engelsiz hayat toplantısına, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halit Demirtaş, Özel Eğitim Şube Müdürü Reşit Yağız, bünyesinde özel eğitim sınıfı bulunan okul müdürleri ile özel eğitim öğretmenleri, çeşitli meslek guruplarından engelli vatandaşlar, belediye meclis üyeleri ve engelli öğrencilerin aileleri katıldı.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2015, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER