google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

​Elbistan’da Kuduz Mücadelesinde Havadan Aşılama Projesi

Kuduz, ülkemizde insan ve hayvan sağlığını halen tehdit eden önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Hastalığa sebep olan virus İnsanlara genel olarak virüsü taşıyan hayvandan ısırılma sonucuyla geçer. Etken olan virüs deri bütünlüğünün bozularak infekte olan salyanın deri altına girmesine neden olan ısırık sonucuyla vücuda bulaşır.

​Elbistan’da Kuduz Mücadelesinde Havadan Aşılama Projesi
Hastalığa en duyarlı türler tilkiler, çakallar ve kurtlar olup, bu hayvanlar ile temas, boğuşma ve ısırılma yolu ile kedi, köpek vb. diğer evcil hayvanlar hastalığa yakalanabilirler. Bu kapsamda yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla "Türkiye' de Kuduza Karşı Ağızdan Aşılama Projesi'ni" uygulamaya  konulmuştur.

Bakanlığımız, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün Ülkemizde kuduz hastalığı ile mücadele kapsamında, Yabani hayatı Oral Aşılama çerçevesinde, Elbistan İlçemizin kuzey kesiminde bulunan bir kısım alana uçakla 3. Aşılama programı çerçevesinde, 08.02.2016 tarihinden itibaren, yabani hayat için (tilkiler) palet oral aşı atıldığı bildirilmiştir.  

Elbistan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ayhan ÖZCAN yaptığı açıklamada bu çalışmanın amacının, yabani hayati kaynaklı kuduz mihraklarının kontrol altına alınması olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER