google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Elbistan'da Domates Üreticilerine Uyarı

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ayhan Özcan yaptığı açıklamada, müdürlük elamanlarının sahada yaptıkları kontrollerde, domates güvesi ergininin popülasyonunun önemli seviyelerde olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Elbistan'da Domates Üreticilerine Uyarı
Özcan, "İlçe tarım müdürlüğü teknik elemanlarınca domates ekimi yapılan alanların kontrolleri sonucu domates güvesinin aşırı sıcaklar nedeni ile ciddi tehdit oluşturduğu tespit edilmiştir. Domates eken üreticilerimizin Elbistan İlçe Gıda  Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne uğrayarak domates güvesi ile ilgili gereken bilgileri alarak  mücadele yapmaları gerekmektedir" dedi.Domatesin en önemli zararlılarından birisidir;

Ergin: İnce uzun vücutlu 6-7 mm boydadır. Antenleri iplik şeklindedir. Grimsi kahverengi ön kanatlarda irili ufaklı siyah noktalar bulunur Ergin ömrü erkek bireyde 6-7 gün, dişi bireyde 10-15 gündür. 

Yumurtaları 0.4 mm uzunluğunda, 0.2 mm genişliğinde silindirik, krem-sarı renklidir 

Domates üreticilerimizin en yakın İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurarak konu hakkında bilgi almaları üreticilerimizin menfaatine olacaktır.
Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2016, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER