google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

DOĞAKA 61.Yönetim Kurulu Toplantısı Düzenlendi

DOĞAKA 61. Yönetim Kurulu Toplantısı; Osmaniye Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Kerem AL‘ın Başkanlığında, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir KARA, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat TEKE, Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Nuh KAR, DOĞAKA Kalkınma Kurulu Başkanı ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALACA, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur YILDIZ ve Ajans uzmanlarının katılımları ile 25 Aralık 2014 Perşembe Günü Saat 10:30’da Osmaniye Polis Evi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilmiştir.

DOĞAKA 61.Yönetim Kurulu Toplantısı  Düzenlendi
 Toplantının açılış konuşmasını yapan Osmaniye Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Al, DOĞAKA’nın geçtiğimiz ay Kahramanmaraş’ta yapılan toplantısından bu yana geçen süre içerisinde DOĞAKA’nın çalışmalarına devam ettiğini ifade ederek, “Bilindiği üzere bölgemizde gelişmişlik düzeyi düşük olan ilçelerimizdeki ekonomik hareketliliği canlandırmak ve bu ilçelerimizde tarım dışı ekonomik çeşitliliği sağlamak üzere Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı kapsamında başarılı projeler geçtiğimiz ay yapılan toplantı sonrasında ilan edilmişti. Bu programda başarılı olan proje sahipleri ile sözleşmeler imzalanmış ve projelerin uygulanılmasına başlanılmıştır. Hatay ilinden 6, Kahramanmaraş ilinden 3 ve Osmaniye ilinden 5 olmak üzere toplam 14 projenin başarılı bulunduğu program kapsamında başarılı projelere 4 Milyon 247 Bin. TL. kaynak aktarılmaktadır” diyerek konuşmasında Mali Destek Programları hakkında bilgi vermiştir.

Önceki dönemlerde ilan edilen mali ve teknik destek programları kapsamında başarılı olan projelerin uygulamalarına devam edildiğini belirten Vali Kerem Al, Bölgedeki proje hazırlama ve uygulama kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla DOĞAKA Uzmanları tarafından tüm ilçelerde Proje Hazırlama Eğitimleri gerçekleştirildiğini kaydetmiştir.

Bölgemize sağladığı destekler sadece mali destek programları ile sınırlı olmayan DOĞAKA’nın, Bölgemizin önemli sektörlerinden biri olan zeytincilik konusunda bilgi birikimi ve tecrübelerin artırılması amacıyla İspanya’ya bir çalışma ziyareti düzenlediğini kaydeden Vali Kerem Al, “Dünyanın en önemli zeytin üretim alanlarının bulunduğu Jaen iline yapılan ziyarette zeytin ve zeytinyağı işletmeleri, tarımsal araştırma merkezleri, kooperatifler ve tarım arazilerinde incelemeler yapılmıştır. Ayrıca Jaen Ticaret Odası ile Osmaniye Ticaret Odası arasında yapılan işbirliği protokolü ile zeytincilik sektöründe eğitim, bilgi ve tecrübe paylaşımı ve ortak organizasyonlar düzenleme konularında mutabakat sağlanmıştır. Bu tür sektörel ziyaretlerin diğer sektörlerde de yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir” sözleri ile ziyaret hakkında bilgi vermiştir.

Bölgedeki ekonomik sektörlere yönelik fuar, çalıştay, konferans, kongre benzeri organizasyonlara da destek sağlayan DOĞAKA’nın bölgemizde gıda sektöründe faaliyet gösteren 10 firmayı 24–26 Kasım 2014 tarihleri arasında Abu Dabi’de düzenlenen SIAL ME fuarına taşıdığını da belirten Vali Kerem Al, 26 Aralık 2014 tarihinde Hatay’da tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda “Anadolu Bitkilerinin Stratejik Önemi” adlı konferans ile 29 Aralık 2014 tarihinde Osmaniye’de turizm sektörüne yönelik “Doğa Turizmi” panelinin düzenleneceğini ve bu tür faaliyetlerin 2015 yılında da devam edeceğini belirtmiştir.

2015 yılının Çalışma Programı ve Bütçe hazırlıkları, devam eden projelere yönelik izleme ve değerlendirme faaliyetleri, bölgesel araştırma ve analiz çalışmaları ile yatırım destek faaliyetleri çerçevesinde çalışmalara devam edildiğini belirten Vali Kerem AL konuşmasını toplantının bölgeye hayırlı olması dilekleri ile bitirmiştir.

Toplantının devam eden bölümünde gündem maddeleri görüşülmüştür.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2014, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1324

banner1319

banner1323

banner1318