google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Çocuğunuzun Ruh Sağlığını Okul Belirler

Okul, çocuğun ailesinden sonra ilk sosyal çevresidir. Anne-babanın yerini artık okulda öğretmen almıştır.

Çocuğunuzun Ruh Sağlığını Okul Belirler
 Çocuk için öğretmeni her şeyi en iyi, en doğru bilendir. Yeni bir sosyal yaşama alışma evresinde çocuğunuzun ruh sağlığını okul nasıl etkiler? Öğretmenlerin burada rolü nedir? Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hidayet Tok, Çocukların ruh sağlığını okuldaki faktörlerin belirlediğini ifade etti.

 Çocukların Rol Modeli Öğretmenleridir

 Çocukların sağlıklı gelişimleri; okulda kendileri ile ilgilenen, ihtiyaçlarını zamanında ve uygun bir şekilde karşılayan öğretmenlerine bağlıdır diyen Tok, “Çocuğun aileden sonra ilk sosyal çevresini oluşturan okulda, öğretmen anne baba gibidir. Bir süre sonra anne babadan önde gelir. "Annem babam her şeyi bilir" düşüncesinin yerini "Öğretmen en doğruyu bilen ve yanılmayandır "düşüncesi alır. Daha önce anne babası ile özdeşim kuran çocuk artık öğretmeniyle özdeşleşir, onu model alır. Öğretmenini seven çocuk okula istekli gider, görev ve sorumluluklarını yerine getirir. Bu durum okul başarısını ve uyumunu olumlu yönde etkiler. Daha sonraki öğrenim yaşantılarına sağlam ve güvenli bir temel oluşturur.” dedi.

 Okul Aileleri Bilgilendirmelidir

 Eğitimin  sadece  okullarda  geçen bir süreç  olmadığını belirten Tok, “Ailelerin de kaliteli  bir eğitimin gerçekleşmesinde  önemli rolü vardır. Aile, eğitim açısından okulun dışındaki en etkili çevredir. Bu nedenle eğitim açısından okul-aile arasında sağlam bir ilişkinin kurulması önemli ve zorunludur. Eğitim sistemimizde okul-aile ilişkisi denilince akla çok fazla üretken olmayan sıkıcı toplantılar, üzücü haberlerin (notların, yaramazlıkların) söylendiği etkinlikler gelmektedir. Okul ve ailenin  çok ayrı görevlere sahip ve birbirlerinin işine karışmamaları gereken kurumlar olmaları gerekir. Anne ve baba çocuk eğitimi konusunda bilgili, görev ve sorumluluğunu  bilen; davranışlarıyla çocuğa örnek olan bir yapıda olmalıdır. Genellikle okulda disiplinin sağlanması için aileden yardım beklenir. Aile de çocuğun eğitim ve öğretiminden sadece okulu sorumlu tutar. Oysa sağlıklı, kaliteli bir eğitimin gerçekleşmesi için öğretmen- veli ilişkilerinin geliştirilmesi atılması gereken en önemli adımdır. Okul ve aile çocuğu yetiştirip, onun hayata kazandırılması  konusunda çalışan en önemli kurumlardır. Bu iki kurumun sürekli iletişim içinde olması gerekir.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2015, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1324

banner1319

banner1323

banner1318