google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Bayrak Olayı Etkinlikleri Coşkulu Geçti

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinde cereyan eden olayların daha iyi anlaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla bir program düzenledi.

Bayrak Olayı Etkinlikleri Coşkulu Geçti
 Büyükşehir Belediyesi tarafından Maraş Milli Mücadelesinde önemli bir yer tutan Bayrak olayının yıldönümü dolayısıyla düzenlenen programda vatandaşlar duygusal anlar yaşadı.

Programa Vali Mustafa Hakan Güvençer, Garnizon Komutanı Muh. Kur. Alb. Kerim Acar, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, diğer protokol üyeleri ile birlikte vatandaşlar katıldı. Program şehitlik ziyaretiyle başladı. Kahramanmaraş protokol üyeleri Şeyhadil Mezarlığında bulunan şehitliği ziyaret ederek dualar okudu. Ulu Camiinde kılınan Cuma Namazı’nın ardından Atatürk Meydanı’na geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Turizm Şube Müdürü Serdar Yakar günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Programda gerçekleştirilen Mehteran takımı ve folklor gösterisi vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Programın devamında protokol üyeleri ile vatandaşlar bayrak korteji eşliğinde ellerinde bayraklarla kaleye yürüdü. Kale’de, bayrak olayıyla ilgili bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç; “Bayrak olayı istiklal mücadelemizin en önemli olaylarından bir tanesidir. O gün Kahramanmaraş halkı tüm dünyaya özgürlüğün ne demek olduğunu göstermiştir. Özgürlüğün hiçbir şeyle değişilmeyeceğini büyük bir iman ve cesaretle tüm dünyaya haykırmıştır. Rabbime hamdolsun ki bugün özgürce Cuma namazı kılıyoruz. Bu ortamı bize sağlayan tüm istiklal kahramanlarımızın ruhu şad olsun. Biz de o kahraman ecdada layık olma gayretindeyiz. Bundan sonraki yıllarda da yine bu anlamlı günü daha büyük coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz” dedi.
       

Kahramanmaraş Valisi M. Hakan Güvençer ise açıklamasında “Bayrak Olayı” etkinliklerinin önemli olduğunu vurgulayarak;  “Bu anlamlı günü yıllar sonra ilk kez bir kutlama günü olarak düzenlemeyi düşünen Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza ve ona bu fikri veren Kahramanmaraşlıların ruhuna şükranlarımı sunuyorum” sözleriyle ifade etti.

Açıklamaların ardından bir lise öğrencisi tarafından okunan Arif Nihat Asya’nın Bayrak isimli şiiri büyük alkış aldı. Program protokol üyelerinin Kale burcundan bayrak süslü balonları bırakmasıyla son buldu.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1324

banner1319

banner1323

banner1318