google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

2. Yaz Okulu, 2. Yaz Coşkusu

Dünyanın en yaygın kronik hastalıklarından biri olan diş ve diş eti hastalıkları çeşitli koruyucu uygulamalar ile önlenebilmektedir. Araştırmalar diş ve diş eti hastalıklarının önlenmesinde bireysel, profesyonel ve toplumsal projelerin etkili olduğunu göstermektedir.

2. Yaz Okulu, 2. Yaz Coşkusu
 Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü bu bilinçle, koruyucu ağız diş sağlığı uygulamaları kapsamında Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin desteği ile 2-8 Ağustos 2015 tarihleri arasında bir eğitim uygulama programı planlamıştır. Bu eğitim uygulama programında, sağlık eğitimi alan öğrencilerin mezuniyet öncesinde koruyucu hekimlik felsefesi ile tanışmaları, farklı yaş gruplarında değişik risk gruplarının sorunlarının yerinde incelenmesi, iletişimin öğretilmesi, koruyucu hekimlik açısından bireylerin değerlendirilerek, farklı yöntemlerle diş ve diş eti hastalıkları açısından korunmasının sağlanması amaçlanmıştır.

Geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Yaz Okulu çalışmamızda bu yıl ilk kez yurt dışından ( İsveç Malmö Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi) öğrenci katılımı olacaktır. Türkiye’ nin değişik üniversitelerinden gelen diş hekimliği fakültesi öğrencileri, sağlık yüksekokulu ebelik-hemşirelik öğrencileri ve personelimizin eğitimi Prof. Dr. Ç. Türksel DÜLGERGİL tarafından verilecek teorik eğitim ile başlayacaktır. 5 gün boyunca devam edecek eğitim programının pratik bölümünde Türkoğlu Uzun Söğüt Köyü, Abdulhamithan ASM, Yavuz Selim ASM, Özel Sevinç Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Okulu, Çadırkent ve Huzurevinde; gezici diş tarama aracı ile çeşitli koruyucu uygulamalar, eğitim ve diş tedavileri yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2015, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER