google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

ZMO Kahramanmaraş’tan Ekim Nöbeti Uyarısı

Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, tarım arazilerinde ekim nöbetinin uygulanması gerektiğini bildirdi.

ZMO Kahramanmaraş’tan Ekim Nöbeti Uyarısı

ZMO Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlıpınar, ekim nöbetinin bitki besin elementlerinin daha elverişli olarak kullanılması, özellikle çiftçilerimiz tarafından canavar otu olarak bilinen Orobanş gibi Ayçiçeğinde çok etkili olan parazitlerin de içinde bulunduğu hastalık ve zararlılarla mücadele açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Buğday ekim zamanının Kuzey ilçelerimizde yaklaştığını bildiren Başkan Dumlupınar, bu yıl Mısır, Şeker Pancarı ve Ayçiçeği ekilen tarlalara tekrar bu bitkilerin ekilmemesi gerektiğini, bunlardan boşalan tarlalarda buğday bitkisinin mutlaka ekim nöbetine girmesi gerektiğini söyledi.  Özellikle Orobanş bulaşık tarlalarda tekrar çapa bitkilerinin ekilmemesi gerektiğini bildirdi.

Doç. Dr. Dumlupınar, Şeker pancarında kota uygulaması olduğunu, bu nedenle kendi ekim nöbeti sistemi olduğunu, cin mısırı ekim alanının her geçen gün arttığını bu bitkinin karlılığı nedeniyle tekrar aynı tarlaya ekimi yönünde bazı bilgiler edindiklerini bundan vazgeçilmesi gerektiğini bildirdi. Buğday desteklerinin 55 kuruştan 110 kuruşa çıkarıldığını, Gübre fiyatlarında da yeterli olmasa da % 15’lik bir indirim olduğunu, gelecek yıl ki buğday alımlarında da çiftçimizi memnun edecek bir fiyat açıklanacağının sözünün şimdiden verilmesini gerektiğini söyledi ve çiftçilerin tarlasına buğday ekmekten çekinmemesi gerektiğini belirtti.

Başkan Dumlupınar, açıklamasını “Çiftçilerimize topraklarınızı ekinsiz bırakmayın çağrımızı yineliyoruz” diyerek bitirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1428

banner1436

banner1419

banner1422

banner1424

banner1425

banner1427

banner1416

banner1415