google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

TKDK’dan Çiftçilere Destek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı kapsamında yılın ilk çeyreğinde almış olduğu başvurulardan değerlendirme süreci tamamlanan ve destek almaya hak kazanan başvuruları geçtiğimiz Ağustos ayında kamuoyuna ilan etti. Bu süreçte Kahramanmaraş’ta şu ana kadar 64 yatırım destek almaya hak kazandı. Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü’nde sözleşme hazırlık süreci tamamlanan 13 yatırım için sözleşme imzalama töreni düzenlendi.

TKDK’dan Çiftçilere Destek

Destek almaya hak kazanan yatırımcıların ve yakınlarının katıldığı törende konuşan İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan, “Bugün Kahramanmaraş’a yeni yatırımlar kazandıracak sözleşmeleri imzalamak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Kurumumuz her geçen yıl ülkemizin dört bir yanına yeni yatırımların kazandırılmasına vesile olmaktadır. Kıymetli yatırımcıların özverili çalışmalarıyla gerçeğe dönüşen yatırımlar sayesinde kırsal alanlar daha yaşanabilir hale gelmekte ve buralarda üretim ve istihdam olanakları artmaktadır. Kahramanmaraş’ımız da bu desteklerden önemli ölçüde istifade etmektedir.” dedi. Üçüncü Çağrı Döneminde sunulan başvurulardan destek almaya hak kazananların şu ana kadar üç ayrı grupta ilan edildiğini ifade eden Ceyhan, bu çerçevede Kahramanmaraş’ta 34 adet bitkisel üretim, 13 adet kırsal turizm, 7 adet hayvancılık, 6 adet zanaatkârlık ve katma değerli ürünler, 3 adet yenilenebilir enerji ve 1 adet su ürünleri yatırımı olmak üzere 64 adet yatırımın destek almaya hak kazandığını söyledi.

Bugün 12 adet tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve 1 adet zeytinyağı üretim tesisi olmak üzere 13 yatırım sözleşmesi imzaladıklarını aktaran İl Koordinatörü Ceyhan, değerlendirme süreci devam eden yatırımların da destek almaya hak kazanmasıyla birlikte çok sayıda önemli yatırımın Allah’ın izniyle Kahramanmaraş’ta gerçekleştirileceğini ifade etti. Tören sonrası düşüncelerini paylaşan Kırtaş Zeytin Zeytinyağı Tarım Gıda Tekstil ve İnşaat Petrol Ticaret Sanayi Limited Şirketi yetkilisi Büşra Kırıcı ise makine/ekipman desteği alacaklarını, Allah nasip ederse bu yıl üretime başlayacaklarını ifade ederek en büyük amaçlarının bahçeden sofraya kaliteli, doğal zeytinyağını tüketicilere sunmak olduğunu söyledi. Elbistan ilçesinde çörekotu yetiştirecek olan genç girişimci Naime Akar’da çiftçi bir ailenin mensubu olduğunu ve güzel sonuçlar alarak başarılı olmak istediğini belirtti.

3 Milyon Lira yatırım bedeli olan bu projeler için 1,3 Milyon Lira hibe ödenmesi öngörüldüğü ve yatırım sürecinin de kısa sürede nihayete erdirilerek kent ekonomisine kazandırılacağı öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1428

banner1436

banner1419

banner1422

banner1424

banner1425

banner1427

banner1416

banner1415