google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Şirikçioğlu Yatırıma Doymuyor

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içinde yer alan ve yaptığı yatırımlarla tekstilde Türkiye’nin ilk 10’u içinde olmayı, 2023’te ise ilk 100 sanayi kuruluşu içinde olmayı hedefleyen Şirikçioğlu Mensucat A.Ş. arka arkaya yaptığı yatırımlarla bu amacına emin adımlarla yürüyor.

Şirikçioğlu Yatırıma Doymuyor
 Teşvik Yasası modernizasyon yatırımını destekliyor.

Yeni teşvik yasasında 5.bölgede yer alan K.Maraş’ta grup 40 milyon EURO tutarında üç ayrı yatırım atağına başladı. Şu anda devletin eski makineleri yenilemeyle ilgili teşvik verdiğini, bu teşviğin piyasadaki eski makinelerin yenilenmesine, yeni makinelerin gelmesine imkan sağladığı için üretim ve tasarrufun artacağına değinen Şirikçi, yapılan yatırım bedelinin % 50’si ödenecek vergiden mahsup edileceğini ve finansmanda Hazine tarafından % 2 faiz desteği sağladığını da vurguladı.

Bu kapsamda ilk olarak grup şirketi Şirikçiler Dayanıklı A.Ş.’nin Adana yolu üzerindeki open-end iplik fabrikasına 10 adet Rıeter iplik makinası (toplam 6.000 rotor)  yatırımıyla  mevcut 750 ton olan aylık open-end iplik üretim kapasitesini 2 bin tona çıkartacak. Kahramanmaraş’taki open-end tesislerinde 15 milyon euroluk yatırımda montaj aşamasına geçilmiş olup yeni makinaların mart ayı sonunda devreye alınması planlanmaktadır.

Şirikçioğlu Mensucat, Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi’nde 73.165 m2 açık 25.000 m2 kapalı alanda  20 milyon euroluk 20 makine kapasiteli compact iplik yatırımına başladı.İnşaat ve altyapı çalışmaları süren fabrikanın makinaları Rıeter’den alınacak olup, Ocak 2016’da üretime başlaması planlanmaktadır.İki fabrika özelliğindeki, iki ayrı hat üzerine kurulacak tesiste, bir hatta compact iplik (tüysüz iplik) üretecek olan firma, diğerinde ise “karışım iplik” imal edecek.

Ayrıca, K.Maraş Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren 355 makineli dokuma fabrikasına kapasite artırımına yönelik olarak 4,3 mio euro tutarında 98 adet Pıcanol dokuma tezgahı alımı için akreditif açılmış olup, Mayıs 2015’de üretime alınması planlanmaktadır.

Yapılan bu yatırımlar sayesinde fabrikalarında son teknoloji makinelerle üretim yaparak maliyet ve rekabet avantajı sağlayacaklarını belirtti.Söz konusu yatırımlar devreye girdikten sonra üç yıl içerisinde eski makinelerin satılarak devre dışı kalacağını söyledi.

 Otomasyonlu ambalaj sistemi yaptırılıyor

Çalışmaları hızla devam etmekte olan yatırımla ilgili bilgi veren Şirikçioğlu Mensucatl Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Şirikçi,  bu tesise oldukça pahalı bir sistem olmasına rağmen, tamamen otomasyonlu  ambalaj sistemi de yaptırılmakta olduğunu söyledi.

İnsan hatasını minimize ediyor

Otomasyonlu ambalaj sisteminin özelliklerini anlatırken, sistemin insan hatasını minimize eden bir yapısı olduğunu kaydeden Atıf Şirikçi, “Bu sistem oldukça maliyetli bir sistem ama işçilik maliyetini azaltıyor ve işçi hatasını minimize ediyor. Yaklaşık 30 işçi tasarrufu sağlayan sistem normal üretimde  ipliğin içerisine yanlış ip karıştırılmasını önlemiş olacaktır.Hatalı ip sevkiyatından dolayı oluşabilecek hatalı kumaş üretimi ve maruz kalınacak reklamasyon riskini ortadan kaldıracaktır.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2015, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1324

banner1319

banner1323

banner1318