google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

SANKO’dan Enerji Sektörüne Bir Katkı Daha

SANKO Holding tarafından Tokat’ın Erbaa İlçesi Karanlıkdere mevkiinde, Kelkit Çayı üzerinde inşa edilen Tepekışla Barajı ve Hidroelektrik Santralı inşaatı tamamlandı ve su tutulmaya başlandı.

SANKO’dan Enerji Sektörüne Bir Katkı Daha
Samsun’da bulunan DSİ 7. Bölge Müdürlüğü tarafından geçici kabulü yapılan ve kurulu gücü 70 MW olan Tepekışla Barajı ve HES’te yılda 241 milyon kilovatsaat enerji üretilecek.

Kelkit Çayı üzerinde inşa edilen ve kontrollü olarak su tutulmaya başlanan Tepekışla Barajı rezervuar alanında 33 milyon metreküp su toplanacak. Su tutma ile birlikte deneme üretimi yapılacak olan Tepekışla Barajı ve HES’te, Ağustos ayında işletmeye geçilmesi öngörülüyor.

Tepekışla Barajı ve HES, 150 milyon dolara mal oldu.

SANKO ENERJİ

SANKO Holding 1997 yılında grup şirketlerinin ihtiyacı olan enerjiyi üreterek sektöre ilk adımını attı. 2006 yılından itibaren Sanko Enerji olarak sektörde yatırımlara yönelen SANKO, gerçekleşen ve planlanan yatırımlarıyla Türkiye enerji piyasasının önemli yatırımcıları arasına girdi.

Sanko Enerji; mevcut işletmeleri Çatalca Rüzgar, Sanibey, Cevizlik, Kalkandere, Kızılağaç ve Koçlu hidroelektrik santralları ile saatlik 547.4 MW üretim kapasitesiyle tamamı yenilenebilir kaynaklardan yılda 1.8 milyar kWh temiz enerji  üreterek, bir milyon 28 bin 500 ton / yıl karbondioksitin atmosfere salınımını engellemekte ve 3 milyon 425 bin ağacın “işini kolaylaştırmaktadır.”

Sanko Enerji; Tepekışla Barajı ve HES ile Karaman Setavul Geçidi mevkiinde devam eden Hilal-2 Rüzgar Enerjisi Santralı’nın bu yıl sonuna kadar devreye girmesi ile enerjide yaklaşık 630 MW kurulu güce ve yıllık 2,1 milyar kWh enerji üretimi kapasitesine sahip olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER