google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

MÜSİAD Kahramanmaraş Şubesi Açıldı

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, “Kahramanmaraş'ın hem kahramanlığı hem sanayisi hem de girişimciliği açısından bakıldığında çok farklı bir konumda olduğunu görüyoruz. Bu farklılıkların bilinciyle çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

MÜSİAD Kahramanmaraş Şubesi Açıldı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Kahramanmaraş şubesini açtı. 11 bini aşkın üye, 50 bin üye işletme, yurtiçinde 86, yurt dışında 65 farklı ülkede 169 irtibat noktasıyla, Türk iş dünyasının can damarı olan MÜSİAD, ülke ekonomisini dünya çapında da başarıyla temsil etmeye devam ediyor.

Açılış programına Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Kahramanmaraş Şubesi Başkanı Atıf Şirikçi, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Veysi Kaynak, Nursel Reyhanlıoğlu, Mehmet Uğur Dilipak, İmran Kılıç, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti MKYK Üyesi Metin Doğan, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kılıç ve işadamları katıldı.
‘MÜSİAD BİR DAVA AMACIYLA KURULDU’
MÜSİAD Kahramanmaraş şubesi açılış töreninde konuşan Bakan Ünal, MÜSİAD’ın, bir dertle, bir davayla kurulduğunu belirterek, MÜSİAD’ın, insanların kendi kimliğine, kendi yurduna yabancılaşmasına karşı olduğunu ve paranın amaç değil araç olarak kullanılması gerektiğini savunan bir avuç inanmış insan tarafından kurulduğunu söyledi. MÜSİAD’ın bugün de aynı dava, çaba, inanç, gayretle yoluna devam ettiğini vurgulayan Ünal, “İnşallah Kahramanmaraş'ımızda MÜSİAD'ın çalışmaları, MÜSİAD'ın özellikle yurtdışı ayağında kurduğu güçlü ilişki ağının Kahramanmaraş'ımızın ticaretini daha iyi yerlere taşıyacaktır” dedi.‘MÜSİAD KAHRAMANMARAŞ KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK’
MÜSİAD'ın Kahramanmaraş'ta 1994 yılında faaliyetlerine başladığını ancak bir süre nadasa bırakılmak zorunda kaldıklarını ifade eden MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, 26 yıllık birikimle yollumuza devam ediyoruz. Bizler kaldığımız yerden devam etmek üzere karşınızdayız. Kahramanmaraş'ın hem kahramanlığı hem sanayisi hem de girişimciliği açısından bakıldığında çok farklı bir konumda olduğunu görüyoruz. Bu farklılıkların bilinciyle çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Muhammet Gevher tarafından dua edildikten sonra MÜSİAD Kahramanmaraş Şubesinin açılışı gerçekleştirildi.

MÜSİAD Kahramanmaraş Şubesinin ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğinde konuşan, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Kurtuluş Savaşı’nın üzerinden yaklaşık 100 yıl geçmesine rağmen Dünyada mücadelenin bitmeyeceğini belirterek,”

Ülkemiz yine ağır bir imtihandan geçiyor. Devletimiz ve milletimiz; polisiyle, askeriyle, siviliyle,

teröre karşı mücadele veriyor. Biliyorsunuz, Polis Haftası’ndayız. Önce, milletimizin güvenliğini sağlamak için, gecelerini gündüz fedakârca çalışan emniyet teşkilatının Polis Haftası’nı kutluyorum” dedi.‘BİZİM İÇİN HER KOŞULDA MİLLETİMİZİN MENFAATİ ÖNCELİKLİDİR’
Türkiye’nin zor dönemler atlattığını beyan eden Olpak, MÜSİAD'ın 28 Şubat'ta nerede durduysa, e-muhtırada da, 17 Aralık'ta da orada durduğunu ifade etti. Zaman zaman MÜSİAD'ın kırmızı çizgilerinin sorulduğunu dile getiren Olpak, “Bir kez daha tekrarlamak istiyorum, bizim için her koşulda milletimizin menfaati önceliklidir. Bu milletin hayrına olan işlerde bizimle yan yana durmaktan çekinmeyen herkesle işbirliği yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Bu bakımdan daha önce faaliyette olup bir süre ara verdikten sonra bu gün tekrar açılışını yaptığımız Kahramanmaraş şubemiz, ekonomimize en çok katkıda bulunan şehirlerden birisi olan Kahramanmaraş'a çok yakışıyor” diye konuştu.

‘EKONOMİMİZ GEÇEN YIL YÜZDE 4 BÜYÜDÜ’
2015 yılı büyüme rakamlarının açıklandığını hatırlatan Olpak, artan bölgesel risklere, terör örgütlerine, iki seçim arasındaki siyasi belirsizliğe rağmen ekonominin geçen yıl yüzde 4 büyüdüğünü ifade etti.‘ÖNÜMÜZDE SEÇİMSİZ 4 YIL VAR’
Türkiye'nin G-20 ülkeleri arasında Hindistan, Çin ve Endonezya'nın ardından 4. Olduğuna dikkat çeken Olpak, "Sanayi üretimiyse şubat ayında yüzde 0,5, yıllık bazdaysa yüzde 5,8 arttı. Bunların ne anlama geldiğini iyi düşünelim ve kıymetini bilelim. MÜSİAD olarak da her ayın son iş gününde olduğu gibi geçen hafta Kastamonu'da SAMEKS verilerini açıkladık. Endeks, 51,3 puanla 2016 yılında da çarkların dönmeye devam ettiğini gösterdi. İlerisi için ümitliyiz. Çünkü, önümüzde seçimsiz geçecek 4 yıl var” dedi.

‘MARAŞ’TA FAALİYET GÖSTEREN KOBİ SAYISI YÜZDE 7,2 ARTTI’
MÜSİAD olarak, tüm işletmelerin, ama özellikle KOBİ’lerin önemini, sürekli vurguladıklarını belirten Olpak, geçen yıl Maraş’ta faaliyet gösteren KOBİ sayısının, %7,2 artarak 13.930’e yükseldiğini, bu artışla Maraş’ın, KOBİ sayısı sıralamasında 23. Sırada yer aldığını söyledi. İşletmelerin rekabet şartlarının iyileşmesini, finansmana erişimde kolaylık sağlanmasını gerektiğine dikkat çeken Olpak, yakın zaman önce açıklanan AR-GE Reform Paketini memnuniyetle karşıladıklarını ve uygulamadan da güzel sonuçlar beklediklerini bildirdi. Hükümetin, taşınabilir varlıkların da kredi teminatı olarak kullanılabilmesi yönündeki çalışmasını, uzun zamandır dile getirdiklerini ifade ettiklerini vurgulayan Olpak, bu konunun hızla devreye alınmasını beklediklerini söyledi.‘YENİ ŞUBELER ÇOK YAKINDA’
MÜSİAD’ın Türkiye'de Maraş dahil 86 noktada, dünya ise 72 ülkede 169 noktada şube ve irtibat ofisleriyle, 11 bini aşan üye sayısı ve 50 bin işletmeyle Türkiye’nin en yaygın sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu söyleyen Olpak, “ Yurt içinde Seydişehir, Karaman, Ordu, Bartın, Çankırı, Amasya, Burdur, Kırklareli, Edirne, Bayburt şubelerimizi açacağız. Yurtdışında da geçtiğimiz günlerde Nijerya ve Fildişi Sahili ve Romanya şubelerimizi açtık. Belçika, Karlsruhe, Strasbourg, Londra, Tokyo, Sydney, Johannesburg, Astana, Bakü, Pakistan, Makedonya ve Sudan şubelerimizi açarak yollumuza devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

‘MÜSİAD KAHRAMANMARAŞ’I LAYIK OLDUĞU YERE TAŞIYACAK’
MÜSİAD'ın bir dönem Kahramanmaraş'ta faaliyetlerine ara vermesinin büyük bir kayıp olduğunu belirten Ünal, “MÜSİAD'ın burada olmaması maalesef birilerinin o boşluğu çok kötü bir şekilde doldurmasını sağladı. Onlar bugün hala acısını, sıkıntısını yaşadığımız bu şehrin kaynağını bir yerlere götürdüler. Bu şehrin kaynağını bu şehre kullandırtmak yerine, Amerika'da birilerine lobi faaliyeti olarak maalesef peşkeş çektiler. Birilerine sponsorluk yaptılar, birilerine maalesef imkan olarak sundular. Çünkü, onların derdi bu şehir değildi. Onlar, bu şehrin dertleriyle dertlenmediler. Onlar, 'Hizmete bağlı olmayanlar, Müslüman bile olsalar kardeşimiz değil' diyecek kadar maalesef taassup içerisinde, bu ülkeye, bu ülkenin kaynaklarına çok büyük zararlar verdiler. O yüzden inşallah MÜSİAD, bundan sonraki süreçte diğer iş adamları örgütleriyle Kahramanmaraş’ımızı layık olduğu yere taşıyacaktır” dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2016, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER