Küçükdevlet: Yöneticiler Kamu Görevlilerinin Taleplerine Kulak Tıkıyorlar

Büro Memur-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Halil Küçükdevlet: “Vergi Haftası'nı Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın üst yönetimi kutlarken, kamu görevlileri yaşadıkları mağduriyetler nedeniyle maalesef kutlayamamaktır.”

Küçükdevlet: Yöneticiler Kamu Görevlilerinin Taleplerine Kulak Tıkıyorlar

Büro Memur-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Halil Küçükdevlet, Vergi Haftası münasebetiyle bir basın bildirisi yayımladı.

Başkan Halil Küçükdevlet Yayınladığı basın bildirisinde, kamu görevlilerinin yaşadıkları mağduriyetler nedeniyle Vergi Haftasını kutlayamadıklarına dikkat çekti.

Küçükdevlet, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği gibi, her yıl Şubat ayının son haftası Vergi Haftası olarak kutlanmaktadır.

Vergi Haftası'nı Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın üst yönetimi kutlarken, kamu görevlileri yaşadıkları mağduriyetler nedeniyle maalesef kutlayamamaktır.

Ülkemiz ekonomisinin can damarı herkesin de bildiği gibi devletin gelirlerinin toplanması ve bu gelirlerin harcamasında düzenin sağlanmasıdır. Gelirlerin toplanmasında ve harcama düzeninde yaşanacak bir aksaklık ülkemizin mali ve sosyal yapısını zora sokar, ülkemizin her alanında sorunlar yaşanır, milletimiz dara düşer.

İşte bu kutlu ve önemli görev, kendinden ve ailesinden fedakârlık gösteren, mesai mefhumu gözetmeden gecesini gündüzüne katarak çalışan kamu görevlileri tarafından yerine getirilmektedir.

Her yıl milyarlarca lira vergiyi toplayan, milyarlarca lira değerindeki evraklara büyük bir risk alarak imza atan kamu görevlilerimiz ülkemiz ve milletimiz için ter akıtmakta ancak emeğinin karşılığını alamamaktadır.

Ülkemiz ekonomisiyle övünmemizi sağlayan kamu görevlilerimizin emekleri, yöneticiler tarafından görmezden gelinmektedir. Maalesef yöneticiler kamu görevlilerinin sorun ve taleplerine kulak tıkamaktadır. Verilen sözler tutulmamaktadır.

Büro Memur-Sen olarak, Maliye'deki kamu görevlilerimizin emeğinin ve alın terinin karşılığını istiyoruz. Kamu görevlilerimizin mali ve özlük haklarının iyileştirilmesini istiyoruz. Kamu görevlilerimizin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını, taleplerinin karşılanmasını istiyoruz.

Her şeyden önce, gelir uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı sınavlarının en kısa sürede açılmasını istiyoruz. Hatırlanacağı üzere yaptığımız görüşmeler ve eylemler sonucunda Maliye Bakanı Naci AĞBAL geçtiğimiz yıl referandum öncesinde Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında görev yapan kamu görevlileri için Kurum içi Uzmanlık Sınavı Kanun Tasarı taslağının hazırlanıp Başbakanlığa gönderildiğini duyurmuştu. Ancak bu açıklamanın ardından herhangi bir gelişme yaşanmadı. Beklenti içerisine sokulan kamu görevlilerimiz artık oyalanmamalıdır. “çalışma yapıyoruz, sona gelindi” şeklinde açıklamalarla kamu görevlilerimiz kandırılmamalıdır. Verilen sözler tutulmalı kurum içi gelir uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı sınavları acilen açılmalıdır.

Diğer taraftan;

İş yoğunluğunun iş riskinin ve sorumluluğunun fazla olduğu Maliye Bakanlığı’ndaki çalışanlar, ek ödemeden yararlanmalıdır.

Mali Hizmetler Sınıfı oluşturularak, genel müdürden yardımcı hizmetliye kadar tüm personelin ek göstergeleri yeniden düzenlenmelidir.

Büyükşehirlerde görev yapan çalışanlara büyükşehir farkı verilmelidir.

Tüm birimlerde fazla mesai yapan çalışanlara fazla mesai ücreti ödenmelidir.

Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan kamu görevlileri genel idare hizmetler sınıfına geçirilmelidir.

Şoför kadrosunda çalışan personele veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosu sınavsız verilmelidir.

Bu talepler kamu görevlilerimizin haklı, devlete herhangi bir yük getirmeyen taleplerdir. Kamu görevlilerimizin moral motivasyonunun yükseltilmesi için yöneticiler artık kör, sağır, dilsizi oynamaktan vazgeçmelidir. Kamu görevlilerimizin haklı talepleri karşılanmalı, bozulan çalışma barışı yeniden tesis edilmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER