KMTSO’da Yeni KOSGEB Programları Tanıtıldı

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan bir seminer programı ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından yürütülecek olan KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ve Stratejik Ürün Destek Programının tanıtımı gerçekleştirildi.

KMTSO’da Yeni KOSGEB Programları Tanıtıldı

Kentte faaliyet gösteren işletmelerin devlet desteklerinden etkin şekilde faydalanabilmeleri amacıyla düzenlenen toplantıda, programların amacı, destek unsurları ve desteklenecek proje giderleri hakkında detaylı sunumlar yapıldı.

KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürü Gülden Uslu’nun da katıldığı toplantı ile KOBİ’lerin programdan en iyi şekilde yararlanarak şehir ekonomisine yaptıkları katkının artırılması ve işletmelerin katma değerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Bu doğrultuda, KOSGEB tarafından hayata geçirilen iki yeni programa ilişkin Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası toplantısı salonunda yapılan bilgilendirme seminerinde KOSGEB Uzmanı Aydın Taşkesen programlar hakkında bilgi verdi.

KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı hakkında bilgi veren Taşkesen, program kapsamında öncelikli teknoloji alanlarında yer alan Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan yeni ürünleri ticarileştirmek, ülke ekonomisine katma değer oluşturmak, uluslararası pazarlarda yer alarak teknolojik ürün ihracatını artırmak için işletmelerin yapacakları teknolojik ürün yatırımlarının desteklenmesi amacıyla 5 milyon liraya kadar destek sağlanacağını söyledi.

Stratejik Ürün Destek Programı ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin teknolojik üretim yeteneklerini geliştirerek ithalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve üretimde daha yüksek oranda yerli girdi kullanımı ile cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacak yatırımların destekleneceğini söyleyen Taşkesen, bu amaçlar doğrultusunda seçilecek projelere 5 milyon liraya kadar mali destek verileceğini belirtti.

Toplantı, konuşma ve sunumların ardından soru-cevap bölümü ile sona erdi.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2018, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER