google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Karaküçük; Türk Ayakkabısının Yeni Rotası Dünya Liderliği

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük, “Bayan ayakkabı üretim merkezi olan Kahramanmaraş, yıl içerisinde ürettiği ortalama 200 bin çift ayakkabı ve 5 milyon dolar ihracat ile Türkiye’nin lokomotifidir” dedi.

Karaküçük; Türk Ayakkabısının Yeni Rotası Dünya Liderliği
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin, “Türklerin ayakkabıda İtalyanların pabucunu dama attı” sözünün çok doğru olduğunu belirten Karaküçük, “Türkiye son 25 çeyrektir güvenli liman, bunun yansıması olarak da konfeksiyon, tekstil, ayakkabı, enerji ve diğer sektörlerin hepsinde ülke olarak çok iddialıyız. Kahramanmaraş olarak ta hedeflerimiz arasında bayan ayakkabı üretimini markalaşma ile tamamlamak” şeklinde konuştu

ÜRETİM BİRİNCİSİYİZ
2014 yılında Kahramanmaraş ayakkabıcılık sektörünün 2.4 milyon dolar ihracat yaptığını bu rakamın 2015 yılında 5 milyon dolara çıktığını söyleyen Karaküçük, “Sektörün gelişimi için Kahramanmaraş’taki tüm kurumlar, kuruluşlar ile ortak çalışma yapıyoruz. Geçen yıl Ticaret ve Sanayi Odasında ‘Ayakkabı Çalıştayı’ yapıldı. Bu yıl da sektör ile alakalı yeni çalışmalar yapılacak.  Ar-ge inovasyon ile ayakkabıcılık sektörü lider sektör olma yolunda ilerleyecek. Üretim çeşitliliği ile küresel ekonomiye en iyi uyum sağlayan illerin başında Kahramanmaraş geliyor. Bunun yansıması olarak bayan ayakkabı üretimi, kuyumculuk, tekstil, enerji ve diğer ürün yelpazesinde hep birinciyiz” 

672 MİLYON DOLARLIK İHRACAT 
2015 yılında Türkiye’den 672 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı yapıldığını Kahramanmaraş’tan ise 5 milyon dolarlık ihracat yapıldığına vurgu yapan Karaküçük şöyle konuştu: “Kahramanmaraş’ta ayakkabı sektörü denildiği zaman 200 kadar işletme yaklaşık 8-10 bin kadar personel çalışıyor. Ayakkabıcılık sektörü, üretim ve istihdam bakımından, ar-ge ve tasarım çalışmaları bakımından yüksek sanayileşme potansiyeli ile Kahramanmaraş’ın stratejik sektörlerinden birisidir. 80’li yıllarla gelişen serbest ekonomi akımına, günümüzün işbirliği ve kümelenme eğilimleri eklendiğinde iş dünyasının karşısına çok önemli fırsatlar çıkmaktadır. Maalesef uzun yıllar en önemli atılımı yer sorununu çözerek yapacakken çok geç kalan çözümler üretildi. Başka sektörlerde AR-GE, tasarım sizi rakiplere göre ileri götüren bir unsur olmasına rağmen ayakkabı sektöründe bu hayati ön şarttır. Her gün yeni model, yeni tasarımlar çıkarmak zorundayız, yoksa biz hayatta kalınmıyor.  

AYAKKABICILIK 150 KAT BÜYÜDÜ
Kahramanmaraş’ta son üç yılın ayakkabı ihracatına baktığımızda 2012’den 2014’e 150 kat artış kaydedilmiştir. 2012 yılında 18.224 dolar, 2013 yılında 1,24 milyon dolar ve 2014’de 2,28 milyon dolar 2015 yılında 5 milyon dolar ihracat gerçekleştiren ayakkabıcılık sektörünün Kahramanmaraş ihracatındaki payı da artmaya devam etmekte, bu da gösteriyor ki Kahramanmaraş’ta ayakkabıcılık sektörü ciddi bir büyüme ve atılım trendinde bulunmaktadır” 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1319

banner1318