google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Her Yıl Ortalama 100 Bin Elma Fidanı Toprakla Buluşuyor

Kahramanmaraş Göksun İlçesinde 180 dönüm araziye yaklaşık 84 bin adet elma fidanı dikerek elam bahçesi oluşturan Şirikçiler Tarım, ağaç başı 60 kilogram gelir hedefleyerek ilerleyen yıllarda devasa miktarda üretime geçmeyi amaçlıyor.

Her Yıl Ortalama 100 Bin Elma Fidanı Toprakla Buluşuyor

50 bin adet jeromin, 30 bin adet golden randers ve 4 bin adet gala türünde elma fidanı diken Firma, hem ilçe hem de Kahramanmaraş ekonomisine büyük katkı sağlayacak bir yatırıma imza attı.

Son teknoloji ile modern tarım yatırımı yapan Şirikçiler Tarım 84 bin adet elma ağacının her birinde 60 kilogram gelir ile binlerce ton elma üretecek. Şu ana kadar yapılan yatırımın maliyetini öz sermaye ile karşılayan firma, gelecek desteklerle daha çok üretim yapıp yetiştirilen ürünlerin ihracatını yaparak ülke ekonomisine de katkı sağlamayı hedefliyor.

Konu hakkında kısa bir değerlendirme yapan firma yetkilisi Hacı Ali Şirikçi şöyle konuştu: “Bahçemizde 84 bin kök fidanımız var, üç çeşit elma olmak üzere 180 dönüm arazide ekim yapıldı. Şu ana kadar hiçbir yerden finans desteği almadan öz kaynakla yaptık ama desteklerden de ilerleyen süreçte faydalanacağız.” Diye konuştu

“BU VESİLEYLE BAHÇE TARIMI YAPAN İNSANLARIN PAZAR İMKANINA KAVUŞACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Göksun’a yapılan bu yatırımın ilçe ekonomisine önemli sağlayacağını dile getiren Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, şunları dile getirdi: “İlçemizin kalkınmasıyla alakalı en önemli faktörlerden ikisi tarım ve hayvancılık olduğunu biliyoruz. Tarım Bakanlığımızın politikaları dahilinde aynı kapsamda burada yapmış oldukları bahçe tarımıyla alakalı faaliyetlerden dolayı bölge halkının da istifade ettiğini biliyoruz. Gelecekte ilçemizin ekonomisine ciddi manada katkı sağlayacağını artı Göksun’umuz elma üretimiyle alakalı ciddi boyutta ilerleme kaydetmiştir. Rekoltemizin 35 bin ton ile 40 bin ton arasında olduğunu biliyoruz. Bu tür teknolojik imkanlarla yapılan yeni bahçeler sayesinde güvenli Pazar oluşabileceğini de düşünüyoruz. Bu vesileyle ilçemizde bulunan halkımızdan da bahçe tarımı yapan insanların Pazar imkanına kavuşacağını düşünüyoruz.” Şeklinde konuştu“GÖKSUN ELMASI KALİTESİYLE, DAYANIKLILIĞIYLA ÖN PLANDA OLAN BİR ELMA”

Her yıl 100 bin adet elma fidanının toprakla buluştuğunu ve her geçen yıl bu rekoltenin arttığını dile getiren Göksun Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan şunları ifade etti: “Şirikçioğlu firması burada kiralama suretiyle yaklaşık 200 dönüm arazi üzerinde 84 bin fidan ekmiş bulunuyor. Göksun’umuz son yıllarda özellikle meyve tarımı anlamında ön plana çıkmış durumda. Ve her yıl ortalama 100 bin elma fidanı toprakla buluşuyor. Bu rekoltenin de her geçen gün daha da artması anlamına geliyor. Gerçekten Göksun elması kalitesiyle, dayanıklılığıyla ön planda olan bir elma. Bu alanda yatırım yapmak için Şirikçiler Tarım, gibi firmaların gelmiş olmasının birçok faydasını ilçemizde hissediyoruz. Biz Tarım Müdürlüğü olarak da Kaymakamlık olarak da Valiliğimizin de bünyesindeki kurum ve kuruluşların da destekleriyle tarım ve hayvancılık ekonomisi ağırlıklı olan ilçemizde yapılan tarımsal faaliyetlerin bilimsel çalışmalar ışığında teknolojinin de kullanılarak yapılmasını önemsiyoruz.”

“BÜYÜK FİRMALARIN GELMESİNİ BEKLİYORUZ”

İlçenin tarımsal anlamda önemli bir potansiyeli olduğunu ve iklim şartlarının kaliteli elma üretimi için uygun olduğuna dikkat çeken İlçe Tarım Müdürü Ahmet Mesut Kıraç şöyle konuştu: “İlçemizde biz modern bu meyvenin gelişmesi adına ciddi çalışmalar yapıyoruz. İlçede tarımsal konuda ciddi anlamda bir potansiyel var. Bu olumsuz kış faktörü özellikleri aslında avantaja dönüşüyor, elmanın kalitesi, renk alması açısından birçok katkıları var. Bu sebeple büyük firmaların gelmesini bekliyoruz.”


Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2014, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER