google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Son Gelişmeler Enflasyonu Tetikleyici Rol Oynadı

Mayıs ayı tüketici fiyatları endeksleri açıklandı.

Son Gelişmeler Enflasyonu Tetikleyici Rol Oynadı

Rakamlara bakıldığında Nisan 2012'den bu yana ki en yüksek enflasyon Mayıs 2014'te görülmüş oldu. Zirve Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Uluslararası Ekonomi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Nagaç, Türkiye ve Dünya’daki ekonomik gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 Nagaç, “Nisan 2012'den bu yana ki en yüksek enflasyon Mayıs 2014'te görülmüş oldu. Mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 0,40 arttı, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ise yüzde 0,52 geriledi. Bu beklenenin biraz altında idi. Yıllık olarak ise şu anda geçen yıl mayıs ayına göre yüzde 9.66’lık bir artış var. Bu tabi yıllık beklentilerin üzerinde. Merkez Bankası’nın 2014 yılı için %7.6 enflasyon oranını hedeflemişti. Bu son verilerle merkez bankasının hedefinin üzerinde bir yıl sonu enflasyon oranıyla karşılaşacağımızı söyleyebiliriz” dedi.

 Yaşanan son gelişmelerin yıl sonu enflasyon oranının artmasında büyük rol oynadığını söyleyen Nagaç, “Geçen yıla göre döviz kurunun artmış olması ve faiz oranlarının aynı şekilde artması doğal olarak enflasyonu tetikliyor. Bunun yanında Dünya’da ve Türkiye’de yaşanan son gelişmeler de enflasyonu çok etkiliyor. Özellikle ülkemizdeki son gelişmeler enflasyonu tetikleyici rol oynadı.” ifadelerini kullandı.

 Merkez Bankası’nın Enflasyonu Düşürmesi Çok Mümkün Görünmüyor

 Merkez Bankası’nın son günlerde bağımsızlık noktasında eleştirildiğini söyleyen Nagaç, “Merkez Bankası’nın üzerinde baskı olduğu hissediliyor.  24 Haziran 2014 tarihinde Para Politikası Kurulu toplanacak. Oldukça kritik bir toplantı olacak. Merkez Bankası Ocak ayında %5’lik bir faiz artırımı yapmıştı. Nisan ayında ise %0.5’lik bir indirime gitmişlerdi. Şu anda hala faiz indirimi konusunda hükümetten baskı görüyorlar. 24 Haziran,  Merkez Bankası için büyük bir sınav olacak. Merkez Bankasının bağımsızlığını ne derece koruduğunu göreceğiz. Eğer büyük bir faiz indirimi yaparlarsa, baskıya karşı dirençlerini yitirdiklerini söyleyebiliriz. Ama çok büyük bir faiz indirimi gelmezse hala bağımsızlığını koruduğunu, kendi programına devam ettiğini söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

 Merkez Bankası’nın enflasyonu düşüreceğiz iddialarına da cevap veren Nagaç, Merkez Bankası’nın 2014 yılı için enflasyonu düşürmesi çok mümkün görünmüyor. Merkez bankasının kontrol edebileceği şeyler var. Kontrol edemeyeceği şeyler var. Doların bütün gelişmekte olan ülkelerde değer kazanması Merkez Bankası’nın kontrolünün dışında bir şey. Merkez Bankası’nın  burada en önemli aracı faiz. Merkez bankası belki faiz oranlarını kullanarak yatırımları etkileyebilir. Dolar 2 TL seviyelerine kadar gerilerse enflasyon düşebilir. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler enflasyonu etkileyecektir. 2014 yılı için belirlenen %7.6 beklentisini karşılayamayacağını düşünüyorum.” açıklamalarında bulundu.

Gelişmekte Olan Ülkeler Altın Rezervlerini Azalttı

 Genel olarak Dünya piyasasında altın fiyatında bir düşüş olduğunu belirten Nagaç, Gelişmekte olan ülkeler altın rezervlerini ciddi manada azalttı. Amerika Merkez Bankası’nın faiz artırımı sinyallerini vermesinden sonra bankalar ellerindeki altın rezervlerini azaltmaya başladı. Bunlar da altın fiyatlarında düşüşe sebep oldu. Altın güvenli liman olarak bilinir. Kriz dönemlerinde altın oldukça rağbet görür. Ancak ekonominin iyileşmesiyle beraber altın tercih edilmiyor. Altının önümüzdeki üç beş ay içinde büyük bir sıçrama yapacağını tahmin etmiyorum.” diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2014, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER