google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Rektör Özgül; Diplomalı İşsizler Yetiştirmeyeceğiz

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül; “Bizim hedefimiz, Üniversitemize Tıp Fakültesi, Tıbbi Teknolojik Ar-ge Merkezi ve Yazılım Mühendisliği fakültelerini kazandırmak. Tıbbi Teknolojik Ar-ge Merkezini kurarak şehrimize sağlık sanayini de getirebiliriz. Diplomalı işsizler yetiştirmeyeceğiz.”

Rektör Özgül; Diplomalı İşsizler Yetiştirmeyeceğiz

2018 Yıl Aralık ayından kurulan ve Rektörlüğüne Prof. Dr. Sami Özgül’ün atandığı Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi için yer arayışları devam ediyor. 

Kimlik Gazetesi Sahibi Mehmet Fiskeci, Kahramanmaraş Gazetesi Sahibi Bekir Doğan, Medya Gazetesi Sahibi Halil Hınaz ve Özgür Haber Gazetesi Sahibesi Neşe Yıldızhan, İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül’ü ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

Geçici olarak KSÜ eski rektörlük binasını kullanan İstiklal Üniversitesi Rektörlüğü için yer temini konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Rektör Özgül, Ankara’da konuyla ilgili Kahramanmaraş Milletvekilleri ve YÖK Başkanı ile görüşme yapacağını söyledi.

Yer için birkaç hazır bina belirlediklerini ifade eden Özgül, yeni bina yaparak zaman kaybedileceğini, bunun yerine üniversite için çok uygun hazır binaların bulunduğunu, taleplerinin bu yönde olacağını belirtti ve bu konunun hızlanması için milletvekillerine de büyük görev düştüğünü sözlerine ekledi. 

Yeni üniversitede hangi bölümlerin açılacağı sorusuna ise Rektör Özgül, KSÜ’de eğitim veren aynı bölümlerin açılmasının şu an anlamsız olduğunu ifade ederek; “Üzülerek belirtmek isterim ki ülkemizde diplomalı işsiz sayısı çok fazla. Çok üzücü bir durum. Biz bunlara yenisini eklemek istemiyoruz. 

Bizim hedefimiz, Üniversitemize Tıp Fakültesi, Tıbbi Teknolojik Ar-ge Merkezi ve Yazılım Mühendisliği fakültelerini kazandırmak.

Hepimizin bildiği üzere çağımız teknoloji çağı. Yazılım Mühendisliği’ni bu anlamda çok önemsiyorum.

Diğer yandan Tıbbi Teknolojik Ar-ge Merkezini kurarak şehrimize sağlık sanayini de getirebiliriz. Bugün maalesef Sağlık Sanayinde dışa bağlıyız, mecburuz. Kardiyoloji profesörü olarak örnek verecek olursam, bir kalp ameliyatına dair balon, stend vs. her ne varsa dışardan alıyoruz. Bunlar çok maliyeti düşük ürünler ama çok pahalıya almak zorundayız. Elimiz mahkum. Bu yüzden en büyük halimden biri Tıp Fakültesi beraberinde Tıbbi Teknolojik Ar-ge Merkezi kurmak” dedi.

Elbistan’a kurulacak olan Veterinerlik Fakültesi hakkında da bilgi aktaran Rektör Özgül; “Bir bölümü açarken, düşünmeden açarsanız ölü doğar. Elbistan’a hangi fakülteyi kurarsak daha uygun olur diye düşündük, aratırdık. En uygun fakültenin Veterinerlik Fakültesi olduğuna karar verdik ve YÖK’e aktardık. Onlarda çok sıcak baktılar. Elbistan’da güzel bir kampüs alanı var. Kaymakam Beyle de görüştük. Elbistan Kampüs alanına bir misafirhane, lojman ve sosyal tesisler yapmak lazım. Çünkü bir fakülteyi açtığın zaman öğretim üyesi bulmak zor olabilir. Bir öğretim üyesine gel bir gün ders ver, misafirhanemiz var orada kalırsınız. Lojman olursa bazı öğretim üyeleri tasarruf etmek ister, lojman cazip gelir. Böylelikle altyapıyı hazırlamış oluruz. İlerde başka fakültelerin açılması da kolaylaşır. Bakarsınız ilerde tabela değişir Elbistan Üniversitesi olur. Ölü doğmaması için akılcı gitmek gerekiyor.

Şimdilik Veterinerlik Fakültesi için YÖK’ten izin bekliyoruz. Tabi bunun hızlanması için de yine politikacılarımızın desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Kamuoyunda “ikinci bir üniversite Kahramanmaraş’a gerekli miydi?” Yönündeki yorumlara da Rektör Özgül, İlerleyen yıllarda ikinci bir üniversitenin Kahramanmaraş’a katkısının büyük oranda hissedileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER