google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Okul Kantinlerinde Neden Yasaklara Uyulmuyor ?

Millî Eğitim Bakanlığı obetizeyle mücadele ve sağlıklı beslenme programı kapsamında bir genelge yayınlayarak kantinlerde gazlı içecek ve kızartmalara yasak getirmişti. Ancak kantinlerde çiğ köfte, döner, cips vs. gibi sağlığı tehdit gıdalar satılmaya devam ediyor.

Okul Kantinlerinde Neden Yasaklara Uyulmuyor ?
 Okul kantinleri, çay ocakları ve büfelerine yönelik 2016-2017 eğitim-öğretim yılı başlarken Milli eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, satışı yapılacak gıda ve içeceklerin kriterleri yeniden belirlenmişti.  

İçme suyu, ayran, pastörize süt dışında kalan her türlü içecek, satışı uygun olmayan içecekler olarak sıralandı. Kızartma, cips, tüm çikolata türleri, şeker ve şekerlemeler, tatlandırıcılı içecek ve gıdalar da bu grupta yer aldı.

2011’deki ilgili genelgeye göre yasaklar listesini genişleten yeni genelge, bakanlığa bağlı bütün özel ve resmi okul ve kurumları bağlıyor. Genelge, kantin, yemekhane, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi yerlerin taşıması gereken gıda güvenliği ve hijyen şartlarını da bir kez daha tanımladı.

OKUL KANTİNLERİNDE SATILAMAYACAK YİYECEK VE İÇECEK MADDELERİ

Enerji, gazlı, aromalı, kolalı, aromalı doğal mineralli içecekler; aromalı şurup, içecek tozu ve su, meyveli içecek ve tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri ve suları, meyve suyu konsantresi; kızartmalar, cipsler, çerezler; çikolatalar, gofretler, tüm şeker ve şekerleme türleri; guarana, guarana özü, eklenmiş kafein içeren ürünler; kremalı, çikolata dolgulu, jöleli kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donuk, parfe, mozaik pasta, muffin cupcake vb.); hamurlu, şerbetli tatlılar, tatlandırıcılı yiyecek ve içecekler; krema, Hindistan cevizi sütü ve kreması; çay ve kahve tarzı içecekler (liseler hariç) okul kantinlerinde satılamayacak.

SATIŞI SERBEST ÜRÜNLER

Genelge ile satışı uygun gıdalar da tanımlandı. Meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar, kuru meyveler, kuruyemişler, içme suyu, süt (pastörize), taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, pastörize peynir, günlük haşlanmış yumurta, çeşnili ekmekler satışı uygun bulunan gıdalar. Ayrıca tam buğday ekmeği, tam buğday unlu ekmek, karışık tahıllı ekmek vb. Ürünlerden yapılan, yumurta veya beyaz peynir, turşu hariç taze domates, havuç, marul, biber vb. sebzelerle yapılan sandviçler, doğal mineralli su, şekersiz gıdalara da izin veriliyor.

YASAĞA RAĞMEN ÇİĞKÖFTE, DÖNER SATILIYOR

Genelge de açıkça belirlenmesine rağmen bu gün birçok okul kantinlerinde ve okul çevresinde çiğköfte, döner, bardakta mısır hatta cips bile satılıyor.

Veliler bu durumdan rahatsızlığını dile getirirken, satılan bu gıdalar yüzünden çocukların evde kahvaltı yapmadıklarını, beslenme çantalarını almadıklarını ve fazla harçlık konusunda ısrarcı olduklarını ifade ediyorlar.

Sağlık açısından tehdit unsuru taşıyan bu gıdaların, çocuklarının sağlığını bozacağından endişe eden aileler, kimi zaman okuldan mide bulantısı ve karın ağrısı ile geldiklerini, bu duruma yetkilerin el atmasını ve denetimlerin artırılmasını istiyorlar. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2017, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER