google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Lise Tercihleri Geleceği Belirler

Özellikle öğrencilerin gelecek yaşamları için ciddi önem arz eden lise tercihlerinin nasıl yapılacağı, nelere dikkat edileceği ve hangi unsurların göz önünde bulundurulması konusunda Zirve Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı Mehmet Aslan önemli açıklamalar yaptı.

Lise Tercihleri Geleceği Belirler
Öğrencilerin tercih formlarını doldururken yanlış kriterleri baz aldığını ifade eden Aslan, “Tercih yaparken yanlış bilinen genel geçer kriterlerden vazgeçilmeli. Lise döneminde gençler net bir karar veremezler. Bu yüzden, öğrencilerin istekleri, ilgi alanları ve gelecek hedefleri dikkate alınmalıdır.” diyerek yanlış tercih yapılmaması konusunda öğrencileri ve velileri uyardı.

Aslan, bunların dışında öğrencilerin tercih yaparken kendilerinde bulunduğunu düşündükleri ve çevrelerinin de onayladığı yeteneklerini de göz önünde bulundurması gerektiğini söylerken, bu gibi öğrenciye yönelik unsurların ardından puan kriterinin devreye girmesinin önemini vurguladı.

Öğrencilerin çok zorlu bir sınav döneminin ardından bir o kadar karmaşık bir dönem olan tercih dönemine gireceğini söyleyen Aslan, “Lise tercihleri ülkemizde her zaman kolay olarak algılanır ve özen gösterilmeden yapılır. Bu durum aileler ve öğrenciler için ilk etapta olmasa da geniş zaman diliminde ciddi sosyolojik ve ekonomik tepkimeleri meydana getirir.” dedi.

Bu dönemlerde ülkemizde yapılan en büyük yanlışlardan biri olarak hemen herkesin öğrencilerin tercihlerini etkileyebilecek yorum ve değerlendirmelerde bulunmasını gösteren Aslan, “Ülkemizde çok büyük yanlışlardan biri de sınava giren öğrenci üzerindeki ciddi psikolojik baskıdır. Bu durum öğrencide çeşitli travmalara yol açabileceği gibi öğrenciyi yanlış yollara da sevk edebilmektedir. Özellikle bu durumu bir şekilde atlatmak isteyen öğrenciler, ailesindeki ve çevresindeki baskıcı ortamdan kurtulmak için yanlış tercihler yapma yolunu seçebilmektedir.” dedi.

Bu gibi durumlarda öğrencilere yapılan baskıların çok yanlış olduğunu söyleyen Aslan, aynı şekilde bu gibi baskılara çabucak boyun eğip kurtulma, kaçma yolunu seçen öğrencilerinde yanlış bir yol seçtiğini belirtti. Aslan, “Böyle bir şeyle karşılaşması durumunda, öğrencinin her türlü baskıya göğüs gerip ikinci hatta üçüncü şansını deneme yoluna gitmesi gerekir. Aksi taktirde öğrenci, gelecekte çok daha büyük sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalabilir. ” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2015, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1390

banner1393

banner1391

banner1392

banner1394

banner1395

banner1398

banner1400

banner1378

banner1388

banner1389

banner1387

banner1386

banner1385

banner1384

banner1383

banner1382

banner1381

banner1380

banner1377

banner1363

banner1370