google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Alt Etiketi, Alt Text Nedir?

Alt Text’in dilimizdeki karşılığı alt yazıdır. Sitenizde yer alan görsel içeriğin üzerine alt yazı ile görselde ne olduğunu aktarmanız mümkündür. Alt text kullanımı gerçek anlamda büyük önem taşıyor.

Alt Etiketi, Alt Text Nedir?

Alt Text’in dilimizdeki karşılığı alt yazıdır. Sitenizde yer alan görsel içeriğin üzerine alt yazı ile görselde ne olduğunu aktarmanız mümkündür. Alt text kullanımı gerçek anlamda büyük önem taşıyor. Bu sadece SEO çalışmaları açısından değil aynı zamanda sitenizin daha net ve kullanılabilir olması açısından da büyük fayda sağladığı için kullanılması önem arz ediyor. Alt textleri görünür şekilde kullanabileceğiniz gibi, sadece arama motoru botlarının algılayabileceği şekilde de kullanabilirsiniz. Bu tamamen tasarıma ve size bağlı olarak değişkenlik gösterir. Alt textler kullanıcıların görselde ne anlatıldığını daha iyi ve net şekilde anlamasına destek olur. Tüm bunların dışında sitenizde alt text kullanmanız engelli kullanıcılar açısından da çok önemlidir. Çünkü görme engelli kullanıcılar genelde sitelerde gezinti yaparken seslendirici kullanmayı tercih ediyor. Seslendiriciler görselleri seslendirmediği için, alt textler ile görme engelli kullanıcıların da görselin ne anlama geldiğini anlamasına destek olabilirsiniz.

Yine tüm bunların dışında alt texk kullanımı SEO açısından da önemli bir yere sahiptir. Sitenizde yer alan içeriklere ilişkin ne kadar detaya yer verirseniz, arama motorlarında görünmeniz aynı oranda artacaktır. İçeriklerinizde kullandığınız görsellere alt text ekleyerek, görsel aramalarında da sitenizin ön plana çıkmasını sağlamanız mümkündür. Çünkü görsel aramalarında, alt textler hedef kitlenizin sitenize yönlendirilmesini sağlıyor. Ayrıca yen geliştirilen içerik yönetimi alternatifleri sayesinde artık görsellere alt text (alt etiketi) eklemek eskisinden çok daha kolay bir hale geldi. Yine de bu konuya ilişkin yeterli bilginiz bulunmuyorsa profesyonel destek almanız yararlı olacaktır. Bu konuda pofesyonel ve hızlı hizmet almak üzere Mobitek ile iletişime geçmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için https://mobitek.com/alt-etiketi-alt-text-nedir/ adresini de ziyaret etmeniz konuya ilişkin size fikir verebilir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER