Başkan Mahçiçek ve Cumhurbaşkanının Gönül Belediyeciliği Seferberliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü genişletilmiş il başkanları toplantısında, orada bulunan belediye başkanlarına da seslenerek: “Yerel seçimlerin startını vereceğiz. Bu startı verirken kaşına gözüne değil; hem iş bitirme potansiyeline hem de halkla uyumuna bakarak adım atmak durumundayız. Yerel yönetimlerden 2019’da çok daha başarılı çıkalım. Teşkilatımın buna hazır olduğuna inanıyorum. 2019 Mart’ına kadar bu belediyeciliğin adını doğrusu gönül belediyeciliği seferberliği olarak koyuyorum” dedi.

24 Haziran seçimlerine ilişkin raporları değerlendirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlarına seslenerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Özellikle şu anda aramızda belediye başkanlarımız da bulunuyor. Bu seçimlerden sonra bana gelen raporlara baktığımızda özellikle bazı eleştiriler var ki çok önemli. Vatandaş özellikle şunu arıyor. Bu tabi ağırlıklı belediye başkanları ve milletvekilleri vesaire tevazu arıyor. ‘Belediye başkanı benim dükkanıma gelip bir çayımı içmedikten sonra ben bu belediye başkanını ne yapayım’ diyor. ‘Seçimden seçime mi belediye başkanı veya milletvekili beni ziyaret edecek’ diyor. AK Parti’nin müktesebatında böyle bir şey olamaz. Bizi yücelten tevazumuz olmuştur. Eğer biz bunu kaybetmişsek açık ve net puan kaybına neden olmuştur. En güçlü olduğumuz yerlerde ciddi bir puan kaybı olmuşsa bunu kendi nefsimize soracağız. Çok iyi hizmetler yapmış olabiliriz ama yeterli değildir. Yeterli olan o gönüllere girebilmektir. Gönüllere girmiyor da vatandaşına eğer tepeden bakıyorsak, hathut yapıyorsak kusura bakmayın bu millet şamar oğlanı değil. Bir oy verir iki oy verir ondan sonra kenara koyar. Bu bizim için erken fırsat olmuştur. 24 Haziran’ın fotoğrafını bu noktada çok iyi çekmemiz lazım.”

Evet, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimler adım adım yaklaşırken, belediye başkanlarına mesajını çok açık bir şekilde verdi. Partinin oyları artacak, 24 Haziran’da yaşanan oy kaybı kapatılacak.

Bizim yerel yöneticilere gelelim. Bazı Belediye Başkanları var ki sanki küçük dağları kendi yarattı, sanki halkın oyula seçilmedi, o koltuk babasının malıydı geçti oturdu. Adab-ı muaşeretten yoksun, bırakın esnafın dükkanında çay içmeyi, adam senle tokalaşıyor, yüzüne bakmıyor. Eli işte gözü oynaşta hesabı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yeni başlatmış olduğu gönül belediyeciliği seferberliği’ni ise Onikişubat Belediye Başkanı Mahçiçek, siyasete başladığı günden bu yana yapıyor.

Onikişubat Belediye Başkanı seçilir seçilmez, bir kültürü yeniden canlandırmaya, yaşatmaya başladı. Apartman hayatının yaygınlaşmasıyla birlikte “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” atasözünün unutulmaya yüz tuttuğu günümüzde eski komşuluk ilişkilerini tekrar kurmak için zaten bir gönül seferberliği başlatmıştı.

Fırsat buldukça ilçesinde bulunan sitelerde apartman sakinleriyle Pazar Kahvaltılarında buluşuyor. Bu gün her sitede en az iki yüz daire bulunuyor. Bu iki yüz dairede oturanların en fazla yüzde 10’u birbirini tanıyor. Bırakın bir birbirinin kapısını çalmayı, selam verip hal hatır sormayı, insanların artık komşusunun cenazesinden bile haberi olmuyor.

Başkan Mahçiçek, Pazar Kahvaltıları ile insanları birbirine yaklaştırmaya çalışıyor.

Bu gün yine 22 Gün Mahallesi’nde Mavi Şehir Site sakinleri ile buluştu. Sevgi ve samimiyetin hakim olduğu mütevazı kahvaltıda, sıcak sohbet ortamı vardı. Başkan Mahçiçek, ne hizmetlerinden bahsetti, ne de siyaset yaptı. Sadece geçmiş günlere döndü, komşuluk ilişkilerinden bahsetti. “Birbirimizle tekrar gönül bağı kuralım” dedi.  Peygamber Efendimizin, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisini hatırlattı. Çok sevdiği değer verdiği çocuklarla da gönül bağı kurmanın en güzel yolunun oyuncaklarla buluşturmak olduğunu biliyordu. Onları da ihmal etmedi.

Evet, dediğim gibi Başkan Mahçiçek, her zaman halkın arasında, her zaman onlarla iç içe. Seçmenin kendine verdiği emanetin kıymetini, vebalini çok iyi biliyor ve bu bilinçle hareket ediyor. Vatandaşa hakhuk etmiyor. İnsana insan gibi davranıyor, değer veriyor. Gönüllere giriyor. Belediye çalışanlarına aynı talimatı veriyor. Teknik Belediyecilikteki başarısı kadar, sosyal belediyecilikte de bir numara.

Genel seçim sonuçlarında, kuşkusuz belediye başkanlarının performansının da büyük etkisi vardır. Başkan Mahçiçek’in başarısı da 24 Haziran Seçimlerinde etkisini gösterdi. İttifakların olduğu ve aynı zamanda listeye tepkilerin olduğu zorlu bir seçimde, Cumhurbaşkanlığında yüzde 79,66 ve Milletvekilliğinde ise yüzde 63,41 oy oranı ile başarısını korudu.

Sözün özü;  Başkan Mahçiçek, seçimden seçime değil, her zaman vatandaşla iç içe, mütevazılığı hiçbir zaman elden bırakmadı. Gönül Seferberliği’ni çoktaan başlattı, yetişilmesi çok uzun bir yol aldı.

Vatandaşa tepeden bakanlara örnek olması dileğiyle.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet fiskeci
mehmet fiskeci - 9 ay Önce

ben bu yazıyı yazan elleri öperim. harika bir yazı olmuş. ellerine sağlık neşe hanım.