3 Yıl Daha Kül Yutacaklarına Sevinen Çoğulhanlıları Arıyorum

Günde 280 ton kül atan Afşin Elbistan A Termik Santralinin 3 yıl daha aynı şekilde zehir saçmasını müjdeli haber olarak karşılayan sevinen Çoğulhanlılar kimler, doğrusu çok merak ediyorum. Acaba canlarından bezdiler de ölmek için Allah’a dua mı ediyorlar da bu habere sevindiler çok merak ediyorum.

Bilindiği üzere Üretime iki yıl ara verilmesinin ardından Çoğulhan’da bulunan Afşin-Elbistan A Termik Santrali, 2018 yılı Aralık ayında 20 yıllığına Çelikler Holding’e devredildi. Firmanın santrali filtre ve baca gazı sistemleri kurulmadan çalıştırılması bölgede büyük tepkilere yol açmıştı.

Konuyla ilgili CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ve MHP MYK Üyesi Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan da konuyu meclise taşımışlardı. Basın mensupları olarak bizler de defalarca bu sorunu gündeme taşıdık.

17 Temmuz 2019 tarihinde, Maden Kanunu ve Bazı Kanunlar Hakkında değişiklik öngören Torba Yasa Tasarısı tasarısında, 10 adet termik santrala baca gazı filtresi olmadan 3 yıl daha faaliyetini sürdürmesine izin veren bir madde 45’e göre Çanakkale, Karabük, Kütahya, Manisa, Sivas, Şırnak, Zonguldak ve Kahramanmaraş’ta bulunan 10 santrale 2022 yılının sonuna kadar filtresiz çalışma muafiyeti sağlıyor.

Buna göre, yasal sınırların üzerinde kirletici salan eski termik santrallar, 2022 sonuna kadar yasal olarak faaliyetine devam edebilecek.

Bu yasa çıkmadan önce Çelikler Holding’in sözleşmesinde bu yılsonuna kadar filtre ve baca gazı sistemlerini kurması gerekiyordu. Ancak çıkan yasayla birlikte 3 yıl daha zehir saçacak.

Bir gazete de gördüm, “Çoğulhanlılar artık kül yutmayacak” başlığını atmışlar. Üstelik bu yasa yürürlüğe girmesinden iki ay sonra. Üstelik çıkan bu yasayı da Çoğulhanlılar Cumhurbaşkanının bir müjdesi olarak kabul etmişler ve sevinmişler. Acaba ben mi yanlış anladım diye haberi defalarca okudum. Keşke yanılsaydım. Bu haber üzerinde fazla da durmak istemiyorum.

Bu yasanın çıkmasının akabinde konuyla ilgili AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri ofisinden de bu yasanın Afşin Elbistan Termik Santralini kapsamadığına dair açıklama geldi.

O açıklamada:

“BACA FİLTRESİ UZATILDIĞINA İLİŞKİN'

17 Temmuz 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 104. Birleşimi 102 sıra sayılı kanunun görüşmelerinde özellikle 32. Madde üzerinde Kahramanmaraş kamuoyunda Afşin -Elbistan termik santralinin özelleştirilen kısmının işletmecisine baca filtresi yapılması ile ilgili sürenin üç yıl daha uzatıldığına dair bazı tereddütler konuşulması üzerine, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri olarak bu tereddüdün giderilmesine yönelik bir dizi çalışma yapılmıştır. Bunları Kamuoyuna paylaşıyoruz.

'TEKLİF KANUNLAŞTI'

Afşin -Elbistan termik santralinin özelleştirilen kısmında işletmeciye baca filtresi yapması için kanunen verilen süre 6446 sayılı yasanın geçici 8. Maddesinde düzenlenmiş ve bu süre 31.12.2019 olarak tereddüte yer verilmeyecek şekilde belirlenmiştir.

 17.07.2019 sayılı birleşimde görüşülen 32. Madde de üç yıllık süre getiren iş ve işlemlerin içinde Afşin -Elbistan termik santralinin olmadığı, Kapsamında Yenilenebilir enerji tesisleriyle yeni kurulacak ve yerli kömürle çalışacak tesislerin sayılmış olmasına rağmen bu konudaki yanlış anlamalara meydan vermeyecek şekilde maddenin yeniden ihdas edilmesi için Kahramanmaraş Milletvekillerimizce maddenin değiştirilmesine dair önerge verilmiş ve bu talebimiz hem Ak Parti Grubunuz hem de, Bakanlığımızca uygun görülmüştür ve TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek madde DEĞİŞİKLİK TEKLİFİMİZLE BİRLİKTE KANUNLAŞMIŞTIR.

'KAHRAMAN ŞEHRİN HAKKINI SAVUNMAK GÖREVİMİZ'

Bununla ilgili önergemizi ve Konuya ilişkin Grup Başkan Vekilimizin konuşmasını kamuoyumuzla paylaşıyor.  Kahraman şehrimizin bütün evlatlarının haklarını savunmak ve onların huzurunu temin etmenin başlıca görevimiz olduğunun bilinmesini isteriz. Bu vesileyle başta Grup Başkan Vekilimiz Mehmet Muş, Genel Başkan Yardımcımız Mahir Ünal, Milletvekillerimiz Celalettin Güvenç, İmran Kılıç, Mehmet Cihat Sezal, Habibe Öçal ve Ahmet Özdemir’e teşekkür ederiz. Kahraman hemşehrilerimize ve aziz milletimize arz olunur.” İfadeleri kullanıldı.

Peki, o zaman;

Milletvekillerinin açıklamasında belirtilen 31-12-2019 tarihine kadar Çoğulhan’da bulunan Çelikler Holding tarafından işletilen Afşin-Elbistan A Termik Santrali, filtre ve baca gazı sistemlerinin kurulması 3 ayda yetişecek mi?

Eğer 3 ayda yetişmezse ki yetişmez, filtre ve baca gazı sistemleri kuruluncaya kadar üretim durdurulacak mı?  

Zira verilen süre dolduğunda filtre ve baca gazı sistemleri kurulmadan santral üretime devam ederse, yapılan açıklama o an orada yaşayan vatandaşların gazını almaktan öteye gitmemiş olur.

3 ay uzun bir zaman değil, “Çoğulhanlılar kül yutmaz mı yutar mı?” işte o zaman göreceğiz.

YORUM EKLE